
Pyramídy, romantické plavby po Níle, piesčité pláže a modrá voda Červeného i Stredozemného mora, kvalitné pobrežné dovolenkové rezorty… Egypt, krajina rozkladajúca sa na severovýchode afrického kontinentu i Sinajskom polostrove patriacom už do Ázie, sa na nedostatok turistov sťažovať nemôže. S pribúdajúcou ponukou kvalitných ihrísk sa snaží prilákať aj golfistov. (1. časť)
Vybrať sa do Egypta za golfom sa oplatí najmä mimo horúcej letnej sezóny, teda od začiatku októbra do konca apríla. Vtedy tam mávajú príjemné počasie a aj v zime, keď v severnej a strednej Európe vládne chlad, mráz a sneh, tam býva okolo 20 0 C. Na golf ideálne. Egypt sa v golfovom rozvoji nesporne vzhliada v tureckom Beleku, ktorý si golfistov získal 16 kvalitnými ihriskami v susedstve špičkových hotelov už dávnejšie. Vidia v tom kus inšpirácie, ale trochu aj závisti. Hotelov aj na najvyššej 5-hviezdičkovej úrovni a iných ubytovacích zariadení majú hlavne na pobreží Červeného mora dostatok. Navyše – ako pripomínajú – na rozdiel od tureckej Riviéry sú tam dažde v zimnom období takmer vylúčené. Púštna klíma je jednoducho taká.
Priniesli ho Angličania
Golf má v Egypte pomerne dlhú históriu. Klub Gezira pri Káhire vznikol už pre 111 rokmi. Spolu s druhým najstarším klubom Nasser Era však slúžil v minulosti výlučne Angličanom, ktorí sa tam angažovali najmä biznise súvisiacom s ťažbou ropy.
Dnes nájdete v tejto krajine niečo cez dvadsiatku golfových ihrísk. Najlepší výber je buď okolo hlavného mesta Káhira (tam je osem ihrísk), Alexandrie (dva kluby) alebo Hurghady pri Červenom mori. Golfové rezorty začali rásť najmä od polovice 90-tych rokov vďaka developerským spoločnostiam, ktorých majitelia pochopili, že šport, vrátane golfu, pomáha napĺňať ubytovacie zariadenia aj mimo hlavnej letnej turistickej sezóny. Navyše, zahraničné skúsenosti ukazujú, že dovolenkové ale rezidenčné vily či apartmány, ktoré rastú v posledných rokoch aj na egyptských pobrežiach ako huby po daždi, sa pri golfových ihriskách predávajú obzvlášť dobre. A tak ďalšie ihriská dnes nájdete napríklad aj v rezortoch Šarm aš Šajch či Ain Sokhna.
Čo sa týka domácich, samotní Egypťania ku golfu príliš neinklinujú. Počet registrovaných golfistov sa blíži sotva k dva a pol tisícke. Tak ako obyvatelia väčšiny rozvojových krajín, aj oni ho považujú za zábavku bohatých. Majitelia ihrísk sú tak odkázaní hlavne na zahraničnú klientelu. Našťastie jej už majú čo ponúknuť. My konkrétne sme sa vybrali obzrieť si golfové možnosti do Hurghady.
Šesť krát najkrajšie egyptské ihrisko
Hurghada sa za posledné tri-štyri desaťročia premenila na jedno veľké dovolenkové mesto so stovkami hotelov, vrátane tých najznámejších hotelových sietí. Menšie dovolenkové rezorty, alebo skôr mestečká, vyrástli aj v jej severom i južnom susedstve. Každé z nich je ,,gated“, teda ohradené, s kontrolovaným príchodom cez hlavnú bránu a prísne strážené. Ich súčasťou sú zábavné i vodné parky, mariny, nákupné centrá i športoviská…
Našu golfovú púť začíname v jednom z týchto mestečiek – Makadi. Za jej rozvojom stojí silná domáca developerská spoločnosť Travco Development (TMG), ktorá sa rozhodla zhruba tri kilometre od pobrežia postaviť aj majstrovské golfové ihrisko Madinat Makadi.
Kto mal možnosť nahliadnuť do projektu uvidí, že kedysi bola na jeho mieste čistá púť. Všade dokola piesok, piesok, piesok…
Zelená oáza
Dnes to krásna zelená oáza, ktorú otvárali v roku 2008. Jej dominantou je 5-hviezdičkový hotel Steigenberger v tvare lode, v ktorého prízemí sa ukrýva aj golfový klubový dom. Majstrovská osemnástka a 9-jamková akadémia sú súčasťou najväčšej egyptskej hotelovej siete Jaz Hotel Group s rovnomenným hotelom neďaleko. Investori deklarujú, že pri svojich projektoch využívajú najlepšie medzinárodné skúsenosti. Vidno to aj na golfovom rezorte. To špecifické mu však dodal americký architekt Johna Sanford a jeho tím. Aj vďaka nemu, ale rovnako kvalitnej údržbe sa môže Madinat Makadi hrdiť, že 6-krát po sebe (2014-2019) získal ocenenie Najkrajšie ihrisko v Egypte (World Golf Awards).
Layout Madinat Makadi upúta svojím profilom už na prvej jamke. Hra sa začína do kopca. Celkovo ide o pomerne kopcovité ihrisko a aj vzhľadom na svoju dĺžku 6 871 metrov sa odporúča zobrať si buginu. Na štarte dostávame od spoluhráčov, ktorí ihrisko poznajú, možnosť vybrať si, z akých odpalísk budeme hrať. V ponuke je ich šesť a sú nazvané podľa najznámejších egyptských historických miest ako Cairo, Giza, Aswan, Suez, Luxor či Dahab. „Máme to tak schválne vymyslené, aby sa menej skúsení či starší hráči nehanbili hrať z kratších odpalísk,“ smeje sa golfový manažér Sakir Fehry. „Skrátka, chceme, aby sa u nás každý cítil v pohode,“ dodáva.
Hoci sme pár kilometrov v púštnom vnútrozemí, v diaľke vidíme blyštiacu sa hladinu Červeného mora. Na opačnej strane tvoria úchvatnú kulisu ihriska kopce pohoria Red Sea Mountains. Keďže je ihrisko postavené na piesočných dunách, má charakteristiku linksu. Na rozdiel od škótskych či írskych ihrísk mu však chýbajú rafy v podobe vysokých tráv. Tie nahrádzajú zväčša tvrdé piesočné rafy. Obklopujú každú dráhu. Hrať z nich si tiež vyžaduje značnú zručnosť.
Keďže od Červeného mora zvyčajne fúka silný vietor (v čase našej návštevy extrémne silný), hráči sú na tomto ihrisku nútení predviesť svoje najlepšie údery. Na fervejach však majú loptičky vďaka vetrom ošľahanej a „uhladenej“ tráve veľký dobeh. Hlavne kratším hráčom to nesporne zvyšuje sebavedomie. Avšak horšie je, ak s rýchlym dobehom nerátate pri hre do grínov, lebo na nich sa loptička gúľa ešte viac. Prestreliť sa ich dá teda šup-šup. Navyše sú náročne tvarované, takže aj tri paty sú neraz úspechom.
To, že sme uprostred púšte, nám okrem piesočných rafov pripomína aj množstvo bunkrov. Ani sa nedajú počas hry porátať. Samir prezrádza, že ich je 124! A tomu ešte vstupuje do hry na prvej deviatke hra okolo troch vodných jazierok.
Obsiate špeciálnou trávou
Udržiavať púštne ihrisko po celý rok v takej kondícii, aby to ocenili hráči i nezávislí hodnotitelia, nie je ľahké. S nedostatkom prírodnej vody pomáhajú vysporiadať sa umne vybudované závlahy, ktoré využívajú odsolenú vodu zo studní hlbokých až 60-70 metrov. Odtiaľ vodu pumpujú a následne v odsoľovacej stanici zbavujú soli. Aj keď sa to úplne nedá, predsa len je už potom vhodná na zavlažovanie.
Nemenej dôležitý je samotný výber tráv. Použitá je tam odroda Paspalum, známa svojou odolnosťou voči suchu a schopnosťou prežiť aj v prostredí s vysokým obsahom soli. Dnes už vzhľad ihriska dotvára aj 1 200 robustných ďatlových i washingtonských paliem. Hráči to ocenia najmä v horúcich dňoch, kedy sa dá aspoň na chvíľu skryť do ich tieňa.
Záujem golfistov rastie
Hlavnou klientelou rezortu sú najmä Nemci, Rakúšania, Škandinávci a Belgičania. V poslednom čase pribúdajú Česi i Poliaci. Ako však konštatuje Samir, Slováci toto krásne ihrisko ešte príliš neobjavili…
Madinat Makadi
Par: 72
Dĺžka: 6 871
Cena za hru v hlavnej sezóne (október- apríl)
18 jamiek: 85 €
9 jamiek 50 €
Foto: rezort Madinat Makadi