Kanárske ostrovy sú lákadlom pre golfistov z celého sveta. Dve ihriská nechýbajú ani na štvrtom najväčšom z nich – Lanzarote. Svojou zeleňou oživujú jeho čierno-sivý lávový povrch, ktorý vás sprevádza celým ostrovom. (2.časť)
Svoju golfovú návštevu pokračujeme návštevou vulkanického golfového linksu. Toto druhé ihrisko, nazvané jednoducho Lanzarote Golf, vidno priamo z diaľnice spájajúcej pobrežné dovolenkové mestečká s Letiskom Césara Manriquea. Od neho je vzdialené len štvrťhodinku. Vypína sa na kopci nad prístavom Puerto del Carmen.
Palica navyše sa zíde aj tu
Po odohraní Lanzarote Golf, sme konštatovali, že je to príjemné dovolenkové ihrisko, kde si hru užijú aj menej skúsení hráči. Aj tu sa dá hrať 365 dní v roku, ale hlavná sezóna je v zimných mesiacoch, keď už ihriská strednej a severnej Európy zvyčajne zatvoria.
Rezort otvárali v roku 2008 a ihrisko navrhol Ron Kirby. Tento americký architekt je podpísaný pod viacerými ihriskami na Kanárskych ostrovoch, vrátane Salobre (New) a Lopesan Meloneras na ostrove Gran Canaria.
Architekt R. Kirby nazval Lanzarote Golf vulkanický golfový links. Obe deviatky sa tiahnu totiž pomedzi štrkovité lávové polia. Z niektorých jamiek sa ponúkajú krásne výhľady na Atlantik, biele dedinky na pobreží i susedný ostrov Fuerteventura. Pri hre, nemenej ako deň predtým, musíme sledovať pohyb vetra. Jeho nečakané poryvy razom odnesú loptičky do lávových polí okolo. Ešteže aj tento krát máme dostávame otlčenú palicu a z bagu ju veru vyťahujeme často. Vzhľadom na dosť veľkú kopcovitosť ihriska oceňujeme, že máme k dispozícii autíčko. Celkovo je to príjemné ihrisko so širokými ,,americkými“ fervejami, kde okrem lávových polí, skalnatých múrikov okolo dráh, paliem a kaktusov ovplyvňujú hlboké čierne bunkre s štrkovitým lávovým pieskom a hustá tráva v rafoch.
Pripravujú rekonštrukciu grínov
Po hre sa stretávame v reprezentačnej klubovej reštaurácii La Honorable Restaurant pri dobrom jedle a vynikajúcom lanzarotskom bielom víne Malvasia s nedávno vymenovaným golfovým manažérom Franciscom de Bethencourtom. Skúsenosti zbieral na ihriskách na Gran Canarii. Prezrádza, že ako prvý cieľ vytýčil majiteľom rezortu potrebu rekonštrukcie grínov na vyššiu, modernejšiu úroveň. Potrebujú však na to zhruba dve tony kvalitného piesku, ktorý treba doviezť z Gran Canaria alebo Afriky, čo nie je lacná záležitosť. Priznáva tiež, že udržiavať ihrisko v dobrej kondícii v podmienkach, kde ročne majú sotva 20 daždivých dní, nie je veru jednoduché.
Info o ihrisku Lanzarote Golf
Par: 72, dĺžka z bielych odpalísk z bielych 5 762 m
Cena za hru 18 jamiek: 110 €.
V ponuke sú aj rôzne akcie ako napríklad skorý či neskorý štart. V lete je v cene fíčka aj autíčko a golfový set.
Rôzne druhy zľavnených voucherov si môžu zakúpiť aj hostia okolitých hotelov
Stopy Césara Manriquea
Tento architekt a umelec, rodák z Lanzarote, sa pobral na onen svet po tragickej automobilovej nehode v roku 1972 ako 73-ročný. Jeho pohľad na svet a najmä svoj rodný ostrov veľmi zmenil v mladosti pobyt v USA. Pochopil, že práve to, čo na prvý pohľad Lanzarote špatí, teda čierno-sivá láva, môže byť jeho atrakciou. Príroda podľa neho vytvorila z lávy také unikátne tvary, na aké ani najbujnejšia fantázia človeka nestačí. C. Manrique je dnes pre Lanzarote takou osobnosťou ako Antoni Gaudí
pre Barcelonu. Stojí napríklad za vznikom Záhrady kaktusov s 4 500 druhmi tejto krásnej pichľavej rastliny. Nemenej navštevovanou je podľa neho upravená sústava jaskýň a lávových bublín Jameros Del Agua. V tamojších jazierkach uvidíte unikátne biele kraby – albínov. Úchvatné je aj tamojšie divadlo pre 400 návštevníkov v jednej z jaskýň, či reštaurácia s vynikajúcim degustačným menu spárovaným s nemenej lahodnými lanzarotskými vínami. Nezabudnuteľné dojmy zanechá aj návšteva domu Taro de Tahiche, ktorý si ako prvý (dnes ich tam už má viacero domácich i zahraničných boháčov) postavil na
lávových poliach a v lávových bublinách. Aktuálne tam sídli jeho nadácia. Hoci bol C. Manrique úžasným vizionárom a úchvatnými dielami chcel na ostrov prilákať turistov, koniec svojho života strávil bojom proti megalomanskej výstavbe ubytovacích zariadení, za ktorou stáli podľa neho nenažratí politici a mafia. Tí nedbali na to, že ostrov je vyhlásený za Biosférickú rezerváciu UNESCO. Aj vďaka nemu a jeho nadácii však dodnes platí na ostrove zákon, podľa ktorého môžu mať obytné domy len dve poschodia, ubytovacie zariadenia tri (výnimkou je jeden 18-poschodový v hlavnom meste Arrecife) i zákaz stavania bilboardov okolo ciest.
Na ceste spolupracovali
Villas Alondra; Hotel Paradisus by Melia Salinas; Lanzarote Golf; Costa Teguise Golf, Lanzarote as a golf destination
Foto:
Jana Janků, Lanzarote Golf a www.tourismolanzarote.com