Pieseň Most cez rozbúrené vody bol kedysi megahit dvojice Simon&Garfunkel. Golfovému publicistovi Tamásovi Oltványimu z Budapešti to evokuje situáciu v maďarskom golfe. Najnovšie kvôli zatvoreniu ihriska v Debrecíne.
Golfový rezort Boya Eagels blízko druhého najväčšieho maďarského mesta – Debrecín vo východnej časti Maďarska sa považoval sa šperk maďarského golfu. Projekt bol veľmi odvážnym počinom Évy Barna, bývalej maďarskej tenistky a dnes známej debrecínskej športovej manažérky a jej manžela Thea Kuppensa, Belgičana, ktorý v Maďarsku rozbehol úspešný priemyselný podnik.
Najskôr našli primeraný pozemok v Vámospérci, 25 kilometrov od Debrecínu. Dizajnom ihriska poverili viedenskú firmu G&G Hauser, Golf & Landscape, pretože vedeli, že architekti Gerald a Günther Hauserovci sú známymi odborníkmi na architektúru golfových ihrísk. V Európe majú za sebou viac ako 50 projektov.
Investície z podnikania
Manželia investovali do golfu svoje peniaze, ktoré zarobili v neďalekom priemyselnom centre. Pretože, ako zdôrazňoval Theo „… treba dať šancu ľuďom, ktorí žijú vo východnom Maďarsku a skúsiť si hru, ktorá je už v iných krajinách dávno rozšírená.“
Majstrovské ihrisko samo o sebe je krásne – určite patrí medzi najkrajšie v Maďarsku. Leží v prírodnom vidieckom prostredí Vámospércsského regiónu na 61 hektárovom pozemku a má päť trojparoviek, osem štvorparoviek a päť päťparoviek. Layout je pre hráčov veľmi náročný. Fejveje sú moderné, dostatočne dlhé, aby sa dali použiť najnovšie modely palíc. Zahrajú si ale tak začiatočníci, ako aj „nadupaní“ golfisti, ktorí sa chcú čo najskôr dostať na grín.
Iba 1 700 členov
Je viac ako symbolické, že prvé národné majstrovstvá, ktoré tento rezort zorganizoval, boli v roku, keď maďarský golf oslavoval storočnicu – v roku 2011. Ako je známe, obdobie pred 2. svetovou vojnou bolo zlatými časmi maďarského golfu. Erzsébet Szlávy, 19-násobná majsterka Maďarska, bola v roku 1926 vyhlásená za najlepšiu golfistku Európy. Dokonca aj svetoznámy Američan Bobby Jones hral na turnaji v Budapešti pri príležitosti 25. výročia maďarského golfu.
Zlaté časy sú však už preč, ale investícia blízko Debrecínu vytvorila v tejto dekáde ďalšiu reálnu nádej dostať maďarský golf z krízy. Jeho zlú situáciu najlepšie charakterizuje počet aktívnych golfistov: v Maďarsku ich majú len 1 700 a ich počet naďalej klesá.
Zlatý trojuholník
Éva Barna ako manažérka rezortu Boya Eagels si myslela, že dostatok členov im zabezpečí „zlatý trojuholník“, kde rezort leží. V prvom rade malo ísť o Debrecínčanov. Veď ide o druhé najväčšie maďarské mesto s 250-tisíc obyvateľmi, z ktorých 40-tisíc tvoria študenti. Druhým faktorom boli hranice s Rumunskom, kde vo vzdialenosti 30 kilometrov od ihriska ležia tri veľké mestá a žije tam veľká maďarská menšina. Tretím aspektom bola Ukrajina, ktorá je tiež pomerne blízko, ale ľudia, ktorí tam žijú, nemajú nijaké možnosti hrať golf.
A potom je tu ešte Slovensko, odkiaľ je do Debrecínu len 2-2,5 hodiny autom. A ihrisko naozaj bývalo často hostiteľom slovenských túr. V neposlednom rade malo hrať rolu aj to, že toto mesto má medzinárodné letisko, takže aj to malo podporiť návštevnosť zo zahraničia. Navyše tu bola ponuka ubytovania a rôznych balíčkov štvorhviezdičkového hotela Óbester, v rámci ktorých sa dala kombinovať hra golfu s liečivými kúpeľmi a dentálnou starostlivosťou.
Utopené nádeje
Žiaľ, nádeje Évy Barna a jej manžela sa utopili v „rozbúrených vodách“. Ekonomická kríza zasiahla Debrecín veľmi silno. Za tri roky získal klub z tohto štvrť miliónového mesta iba 30 členov. Aj to väčšinou ide o cudzincov, ktorí tam žijú. Z rovnakých dôvodov aj rumunských členov je iba dvanásť, o Ukrajine ani nehovoriac.
Toto všetko vytvorilo situáciu, v ktorej sa majitelia rozhodli pred niekoľkými týždňami ihrisko Boya Eagels zatvoriť. Tým sa počet 18-jamkových ihrísk v Maďarsku dramaticky znížil. Po tom, čo v posledných dvoch rokoch zatvorili ďalšie tri, ich zostalo len šesť!
Možno však Boya Eagels šancu ešte má: na jeho stránke svieti nápis: For sale!, teda na predaj.